EUROVIA, with its headquarters in E65 HighwayMother Teresa,’ gas pump LUKOIL, 2nd floor, Tetovo, one of the leading companies in Macedonia with long-term experience in the field of construction, logistics and trade of building materials, with the sole purpose of achieving a highly professional relationship with customers, offering timely and accurate performance of services and a complete dedication to what it is working on, announces a vacancy for the position for:

CONSTRUCTION PROJECT MANAGER

Department: Construction
Project Location(s): Zelino

Qualifications of the candidate:

  • BCC – Faculty of Civil Engineering or Faculty of Architecture – Civil Engineer or Architect
  • Experience in at least 7 (seven) relevant projects of similar nature and degree of complexity as a Project Manager (the following projects are considered an asset: construction/reconstruction of commercial, residential and/or public buildings)
  • Excellent knowledge of AutoCad, ArchiCad and applications from the MS Office suite
  • Driving licence – B category
  • Knowledge of English
  • Ability to work in a team
  • Flexible for field work
  • Communicative, organized and responsible

Main responsibilities:

  • Manages, provides, controls and synchronizes all construction phases
  • Contacts the investor, supervisory authorities, subcontractors and state authorities, and undertakes appropriate activities depending on the nature of the identified needs during the execution of the contracted projects
  • Timely provision of necessary resources (labor force, equipment and materials) from the beginning to end with attention to budget constraints
  • Monitors the development of the project and gives directions when necessary
  • Evaluates the progress and prepares detailed reports for the Manager and the Investor
  • Ensures compliance with all health and safety standards
  • Knowledge of operational practices of construction and monitoring standards and their changes
  • Operational and administrative obligations related to current operations
  • Other tasks related to the workplace

All interested candidates who believe that they have the skills and knowledge for this position should send a motivation letter and a professional CV to: info@eurovia.mk with the email subject line marked “Construction Project Manager”.

The application deadline is 15/06/2018.

Дали сте во потрага по најдобриот изведувач на вашиот градежен проект?

EUROVIA me qendër në Autostradën E65 Nënë Tereza, Pompa e benzinës LUKOIL Kati i 2-të Tetovë, një nga ko mpanitë udhëheqëse me përvojë shumëvjeçare në fushën e ndërtimtarisë, logjistikës dhe tregtisë me materiale ndërtimore, me një qëllim të vetëm –  krijimin e komunikimit profesional të lartë në raport me klientët, si dhe ekzekutimin preciz dhe në kohë të shërbimeve me përkushtim të plotë ndaj asaj që ofron, shpall konkurs për pozitën:

MENAXHER I PROJEKTEVE TË NDËRTIMTARISË

Department: Ndërtimtari
Project Location(s): Zhelinë

Kualifikimet e kandidatit:

  • BCC – fakultet të ndërtimtarisë ose fakultet të arkitekturës – inxhinier ndërtimi ose arkitekt
  • Përvojë me të paktën 7 (shtatë) projekte relevante të natyrës së ngjajshme dhe Menaxher i Projektit (projektet e ardhëshme konsiderohen relevante: ndërtimi / rindërtimi i ndërtesave tregtare, banesore dhe / ose publike)
  • Njohje e shkëlqyer e AutoCad, ArchiCad dhe aplikacionet nga paketa MS Office
  • Leje vozitje të kategorisë B
  • Njohje e gjuhës angleze
  • Aftësi për punë ekipore
  • Fleksibilitet për punë në terren
  • Komunikativ, i organizuar dhe përgjegjës

Përgjegjësitë kryesore:

  • Menaxhim, siguri, kontroll dhe sinkronizim në të gjitha fazat e ndërtimit
  • Gjatë kryerjes së projektit, të kontaktojë me investitorin, autoritetet mbikqyrëse, nënkontraktorin dhe organet shtetërore, si dhe të ndërmerr aktivitetet e nevojshme në varësi të kërkesave
  • Sigurimi në kohë i resurseve të nevojshme (forcës punëtore, pasijeve dhe materialeve për punë), nga fillimi deri në fund me vëmendje për kufizimet buxhetore
  • Të monitorojë zhvillimin e projektit dhe dhënia e udhëzimeve kur është e nevojshme
  • Të vlerësojë progresin dhe të përgatisë raporte të hollësishme për Menaxherin dhe Investitorin
  • Të sigurojë të gjitha standardet e sigurisë dhe shëndetit në punë sipas standardeve shtetërore.
  • Njohje e praktikave opercacionale të ndërtimit dhe ndjekja e standardeve apo ndryshimi i tyre
  • Të praktikojë çështjet operative dhe administrative në lidhje me rrjedhën e punës
  • Detyra të tjera të cilat lidhen me vendin e punës

Të gjithë kandidatët e interesuar të cilët pretendojnë se i plotësojnë kushtet dhe kanë aftësi dhe njohuri për këtë pozicion, duhet t’i dërgojnë letrat e tyre motivuese dhe biografinë profesionale (CV) në: info@eurovia.mk me shënimin “Asistent për financa”.

Afati për paraqitje deri më 15.06.2018

ЕУРОВИА со седиште на Автопат Е65 Мајка Терезa, Бензинска Пумпа ЛУКОИЛ 2 Спрат, Тетово, една од водечките компании во Македонија со долгогодишно искуство на полето на градежништво, логистика,  и трговија со градежни материали, со единствена цел остварување на високо професионален однос со клиентите, нудејќи навремено и прецизно извршување на услуги и комплетна посветеност кон она што го работи, објавува конкурс за позиција

МЕНАЏЕР НА ПРОЕКТИ ОД ГРАДЕЖНИШТВО

Department: Градежништво
Project Location(s): Желино

Квалификации на кандидатот:

  • ВСС – Градежен факултет или Архитектонски факултет – Градежен инженер или архитект
  • Искуство со најмалку 7 (седум) релевантни проекти од споредлива природа и степен на сложеност во својство на Проект Менаџер (следниве проекти се сметаат за релевантни: изградба / реконструкција на комерцијални, станбени и / или јавни згради)
  • Одлично познавање на AutoCad, ArchiCad и апликациите од MS Office пакетот
  • Возачка дозвола Б категорија
  • Познавање на англиски јазик
  • Способност за тимска работа
  • Флексибилност за работа на терен
  • Комуникативност, организираност и одговорност

Главни одговорности:

  • Управување, обезбедување, контрола и синхронизација на сите фази на реализација
  • Во текот на извршувањето на договорените работи контактира со инвеститорот,надзорните органи, подизведувачите и државни органи и презема соодветни активности во зависност од природата на укажаните потреби;
  • Навремено обезбедување на потребните ресурси (работна сила, опрема и материјали) од почеток до крај со внимание на буџетските ограничувања.
  • Надгледување на развојот на проектот и да им даде насоки кога е потребно
  • Оценка на напредокот и подготвување на детални извештаи за Управителот и Инвеститорот.
  • Обезбедување на придржување кон сите здравствени и безбедносни стандарди.
  • Познавање на оперативни практики на градење и следење на стандардите и нивните промени
  • Оперативни и административни обврски во врска со тековното работење
  • Други задачи поврзани со работното место

Сите заинтересирани кандидати кои сметаат дека имаат вештини и знаење за оваа позиција, треба да испратат свое мотивациско писмо и професионална биографија (CV) на: info@eurovia.mk, со назнака Менаџер на проекти од градежништво“.

Краен рок за пријавување е 15/06/2018.